wacek_1984

Problem z obciążeniem CPU

Recommended Posts

Witam,

Od kilku dni mam mały problem z EAM. Czasami w ciągu dnia program zużywa 90-95% CPU. Komputer nie jest wtedy obciążony, nie odpala się skan ani aktualizacja. Firewall nie wyłapuje żadnych ataków. Jedyne co pomaga to restart EAM z Managera zadań.

Poproszę o informację jakich danych potrzeba by zidentyfikować problem.

Wersja EAM: 2018.12.1.9144

System: W10 Pro z najnowszymi aktualizacjami

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobry wieczór wacek_1984,

Dziękuję za kontakt ze wsparciem technicznym firmy Emsisoft.

Poprosiłbym Pana również, o pobranie narzędzia Emsisoft Diagnostic Tool. Będę chciał przyjrzeć się bliżej, Pana systemowi. Skanowanie narzędziem proszę wykonac, kiedy, zauważy Pan ponowny wzrost użycia procesora. 

1. System Windows zapyta, czy chcesz zezwolić na wprowadzanie zmian na komputerze. Należy zezwolić, gdyż Emsisoft Diagnostic Tool, musi zebrać określone typy informacji systemowych, które możliwe są do uzyskania tylko w przypadku nadania wszelkich praw dla uruchamianej aplikacji w systemie Windows. (Żadne trwałe zmiany nie zostaną wprowadzone do komputera, ani systemu). Prosimy  kliknąć Tak, aby kontynuować.
2. Po uruchomieniu narzędzia diagnostycznego Emsisoft prosimy kliknąć na przycisk "Next" , aby rozpocząć proces zbierania informacji i zapisywania ich w dzienniku.
Uwaga: ten proces może potrwać kilka minut, a jego pojawienie się zawiesi się na minutę lub dwie, podczas uruchamiania traceroutów na naszych serwerach aktualizacji.
3. Gdy proces zbierania informacji się zakończy, wystarczy kliknąć "Close", w celu zamknięcia narzędzia diagnostycznego. 
4. Na pulpicie pojawi się nowy plik o nazwie EmsisoftDiagLog 

Będziemy wdzięczni za udostępnienie nam raportu celem dalszego przeanalizowania problemu z Pana system Windows 8.1,  wybierając opcję "More Reply Options".

Poproszę również o przesłanie zrzutu ekranu z widocznym użyciem procesora w menedżerze zadań systemu Windows.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za plik z logiem.

W dzienniku, widoczne są aplikacje SpyShelter Firewall i Adguard. Najprawdopodobniej wystąpił problem z kompatybilnością z jedną z nich (wszystko wskazuje na SpyShelter Firewall, ponieważ dopóki sterownik WFP programu Adguard  jest wyłączony, aplikacja sama w sobie nie powinna w jakikolwiek sposób wpływać na pracę naszego oprogramowania, lub jakiego kolwiek innego rozwiązania antywirusowego.

Dodatkowo, jeśli jest to możliwe, sugeruję dodać folder C:\Program Files\Emsisoft Anti-Malware\ do listy wykluczeń w programie SpyShelter Firewall. Jeśli problem dalej będzie występował, prosiłbym również dodać folderaplikacji SpyShelter Firewall do listy wykluczeń w naszej aplikacji.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedź.

To się nazywa fachowa pomoc. Sterownik w Adguard był ustawiony tak jak napisałeś. W SS dodałem folder do wykluczeń. Jeżeli pojawi się jakakolwiek nieprawidłowość to będę się odzywał.

dzięki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.